Adam kombinerar sina hobbys i rollen som testare

Adam har alltid varit intresserad av dataspel och japansk kultur, men hade svårt att se hur sina fritidsintressen skulle leda till ett jobb. Efter gymnasiet läste han några strökurser i japanska och funderade på att bli lokförare, men sedan fick han syn på en annons om mjukvarutestare på spårvagnen. "Tänk om jag hittat den bästa bryggan mellan min hobby och en inkomst?" Nu är Adam färdigutbildad programvarutestare och arbetar på Mitsubishi Electric.

Porträttbild Adam i rollen som mjukvarutestare

Meetups gav värdefulla tips och stort nätverk

– Utbildarna uppmuntrade oss tidigt att gå på Meetups för att träffa andra testare och tillsammans lösa testrelaterade problem. Mötena gav mig inte bara värdefulla tips utan också ett stort nätverk av vänner och duktiga människor jag har haft nytta av. Entusiasmen hos våra föreläsare gjorde oss motiverade att ge det där lilla extra. Inte bara att gå en utbildning för att få godkänt, utan att gå en utbildning för att förändra sitt eget och i slutändan andras liv.

Rekommendation ledde till anställning

– Under sommaruppehållet blev jag och två klasskamrater rekommenderade av vår utbildare att söka jobb på Mitsubishi Electric. Vi fick prova på olika arbetsuppgifter och snart vikarierade jag för testledaren. Sex månader senare blev jag anställd och stortrivs i min roll som testare här!

– Efter fem år i branschen är det kul att kunna ge något tillbaka. Idag kan jag bidra till nya idéer och erfarenheter som främst är relaterade till utforskande testning. En rolig detalj är att jag fortfarande kan utveckla mina fritidsintressen på jobbet. Vi har bildat en dataspelgrupp och spelar gärna Fortnite och Apex Legends tillsammans.

Framtidsdrömmar om jobb i Japan

– Jag har alltid drömt mig bort i Tokyos starka färgpalett. Att jag arbetar på ett japanskt företag har gett mig chansen att knyta kontakter i Japan och jag har varit där fyra gånger nu. En dröm vore att prova på att jobba där en dag. Det skulle ge en unik möjlighet att utforska den japanska kulturen på riktigt. Att kunna gå till "live houses" och utforska okända band spela livemusik, samtidigt som jag får fortsätta utvecklas i min yrkesroll. Det vore otroligt häftigt.

Fler nyheter från KYH

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.