Från studier till jobb – möt entreprenadingenjören Oskar

Av Felice Magnusson

    • Oskar utbildade sig till Entreprenadingenjör på KYH i Malmö och tog sin examen 2025.

    • Han fick jobb efter examen och arbetar idag som kalkylingenjör på AFRY.

    • I intervjun berättar han om sin resa från studier till jobb och delar sina bästa studietips.

Vi har hört av oss till vår tidigare studerande Oskar som utbildade sig till entreprenadingenjör på KYH i Malmö. 2025 tog han examen och idag arbetar han som kalkylingenjör på AFRY. Här berättar han mer om sin resa från studier till jobb.

Porträttbild av KYHs tidigare studerande Oskar som utbildade sig till entreprenadingenjör. Han har på sig en långärmad tröja.

Oskar Nilsson

Det bästa med utbildningen?

– Det som verkligen stack ut var upplägget, särskilt att få nästan en hel termins LIA. Det gav mig möjlighet att omsätta teori till verklighet och förstå hur arbetet fungerar ute i branschen.

– Jag uppskattade också hur kurserna byggde på varandra. Vi började på idéstadiet och tog oss hela vägen till byggproduktion. I slutet av utbildningen föll allt på plats och det blev enkelt att förstå hur varje arbetsmoment skulle genomföras.

Vad har du haft mest nytta av i arbetslivet?

– I min roll som kalkylingenjör har jag haft särskilt stor nytta av kurserna kalkyl & mängdning, regelverk och yrkesrelaterade IT-verktyg. Men jag måste erkänna att varje kurs har bidragit med något användbart.

  • Under studietiden drogs jag mest till juridik, kalkyl och inköp, och de intressena har följt med mig in i yrkeslivet.

Hur var vägen till första jobbet?

– Efter examen tog det ungefär fyra till fem månader innan jag fick min tjänst på AFRY som kalkylingenjör. Branschläget just då gjorde det lite tuffare, det fanns färre jobb ute än vanligt.

– Men efterhand märktes det att marknaden började vända och fler tjänster dök upp. Jag visste ungefär vilken roll jag siktade på, men behövde samtidigt vara flexibel. Det viktigaste var att komma in på ett företag, därifrån öppnas ofta nya möjligheter.

Så är jobbet som entreprenadingenjör

– För mig blev rollen precis som jag förväntade mig efter utbildningen. Det är ett jobb fyllt av utmaningar, och just därför är det så utvecklande och roligt.

– I min nuvarande roll som kalkylingenjör på AFRY arbetar jag med att göra kostnadsbedömningar i olika skeden av byggprojekt, ta fram både tidiga, översiktliga kalkyler och detaljerade kalkyler baserade på bygg- och förfrågningshandlingar. Jämföra olika konstruktionsmetoder och material för att hitta de bästa alternativen för byggherren.

  • Det är ett varierande och lärorikt arbete där jag får använda hela verktygslådan från utbildningen.

💡 Oskars bästa tips till dig som studerar

  1. Skapa en struktur redan från start: Det hjälper dig att hantera den stora mängden ny information och underlättar när du börjar arbeta.
  2. Förstå varför du lär dig saker: Det blir mycket lättare att ta till sig innehållet när du ser helheten, inte bara pluggar för att klara kursen.
  3. Var redo för intensiva perioder: I början kan mängden information kännas överväldigande. Men håll ut, efter ett tag ser du hur allt hänger ihop och det blir betydligt lättare.
  • Nyfiken på att gå samma väg som Oskar?

    👉 Ansökan till höstterminen är öppen!

    • Studera i Göteborg, Malmö eller Stockholm.
    • 24 veckor LIA-praktik ingår i utbildningen, få praktisk erfarenhet redan innan examen.
    • Kostnadsfritt och CSN-berättigat.
    Två glada kvinnliga entreprenadingenjörer står vid ett skrivbord. Den ena tjejen skriver på en dator och den andra håller i en ipad.

Fler nyheter från KYH

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.