Antagningsenheten


3D-modellering, punktmolnshantering och BIM är en kort distanskurs som ger dig kunskap om hur mätdata bearbetas och används i 3D- och BIM-baserade arbetsflöden. Kursen är framtagen i samarbete med branschföretag och riktar sig till dig med yrkeserfarenhet inom mätteknik, BIM eller andra tekniska roller inom bygg- och anläggningssektorn.
Digitala modeller har blivit en viktig del i dagens bygg- och anläggningsprojekt. Genom att använda mätdata, punktmoln och BIM skapas bättre förutsättningar för projektering, samordning och kvalitetssäkring genom hela projektkedjan.
I takt med att byggbranschen digitaliseras ökar behovet av kompetens inom moderna arbetsflöden och datadrivna arbetssätt. Kunskap inom 3D-modellering, punktmolnshantering och BIM gör det möjligt att arbeta mer effektivt och fatta välgrundade beslut baserade på tillförlitlig information.
3D-modellering, punktmolnshantering och BIM är en distanskurs som du läser på halvfart under 12 veckor. Det digitala upplägget gör det möjligt att kombinera dina studier med jobb.
Kursen riktar sig till yrkesverksamma inom bygg- och anläggningssektorn som arbetar med mätteknik, digitala mätunderlag eller BIM-baserade processer.
*Exempel på yrkesroller:
Viktigt! Glöm inte att bifoga ett tjänstgöringsintyg i din ansökan. Se vår smidiga guide på hur du fixar intyget på nolltid.
YH-kursen är framtagen i samråd med branschföretag som beskriver ett tydligt kompetensbehov.
Allt fler bygg- och anläggningsprojekt planeras, samordnas och följs upp med hjälp av digitala modeller. Det ökar behovet av kompetens inom 3D-modellering, punktmolnshantering och BIM för att säkerställa hög datakvalitet och effektiva arbetsflöden genom hela projektets livscykel.
Alla YH-kurser berättigar till studiemedel från CSN, vilket innebär att du har möjlighet att ansöka om ekonomiskt stöd under studietiden. Läs mer om studiemedel.
Ja, alla kurser går på distans genom studieformen KYH Skills.
YH-kurser är kortare utbildningar inom yrkeshögskolan som är anpassade för dig som är yrkesverksam. På KYH är alla YH-kurser på distans med ett upplägg som gör det möjligt att kompetensutvecklas vid sidan av ditt jobb. Kurserna ingår i studieformen KYH Skills.
Flipped classroom är en undervisningsmetod som vi tillämpar i alla våra studieformer. Det innebär att du går igenom förinspelat material eller instuderingsfrågor innan du har lärarledda lektioner. På så sätt blir du mer förberedd på ämnet och lektionstillfällen kan användas till fördjupande förklaringar, handledning och fler praktiska moment.
Det finns inga resultat som matchar din filtrering.
Frågor om YH-kursen? Kontakta utbildningsledaren!
Frågor om ansökan eller behörighet? Kontakta antagningsenheten.

Sidan är senast uppdaterad: